Další ze seriálu o druzích dřeva věnujeme santalovému dřevu, ze kteréhu najdete v naší nabídce například dřevěné hodinky.
Na obrázku mladé větve santalu
Santalové dřevo je název, kterým nazýváme hned několik typů listnatých stromů, které jsou typické svou silně aromatickou vůní. Typickým místem pro výskyt santalového dřeva je jižní Asie a to především Indie, kde se vyskytuje až 90% světových zásob santalu. Na santal však můžete narazit i v Indonésii nebo v Austrálii.
Typické pro tento druh dřeva je jeho silně aromatická vůně, která se využívá při lékařství i při výrobě parfémů. V lékařství se využívá santal hlavně proti zánětům.
Santal patří mezi těžší dřeva a to hlavně díky značnému množství vody, které obsahují. Struktura dřeva je velmi jemná a při rozříznutí můžete vidět vlákna. Santal totiž neroste po letokruzích, jako většina dřevin, ale roste právě po vláknech a to mu přikládá jeho pevnosti. Proto můžeme doporučit santalové výrobky hlavně těm, kteří si nejsou strukturou dřeva jistí a hledají něco, co splňuje přírodní materiál, ale zároveň je nenápadný.
Díky vláknům je dřevo velmi přijemné na dotek, což oceníte například u dřevěných hodinek. Dřevo je však po vysušení velmi pevné a proto si udží svoje vlastnosti.
U santalového dřeva známé různé druhy, z kterých i u nás můžete vybrat dřevěné produkty. Na výběr z černého, červeného i zeleného santalového dřeva.
Na obrázku si můžete prohlédnout jemnou strukturu santalového dřeva
Nejčastěji se ze santalu využívají vonné silice, které se používají při výrobě parfémů, olejů, či různých druhů krémů. Ze santalu se získává olej, který se využívá pro uklidnňující i antibakteriální účinky a to především v lékařství. Aroma a olej se získává parní destilací, pro kterou jsou využívány jak větve, tak kořeny santalu.
Narozdíl od třešňového dřeva si santalové dřevo udrží svou silnou vůni až několik let.
Pokud se chcete dozvědět více informací o našich hodinkách, navštivte náš specializovaný obchod Dřevohodinky.cz - dřevěné hodinky.